1. Join Chef Success Today!
    We're the #1 Pampered Chef Consultant Community. Increase your sales right now! Download 1000s of files, images, discussions etc! Totally Free!
    Dismiss Notice

How much do you pay/charge for cupcakes?

Discussion in 'General Discussion' started by chefshawna, Jan 29, 2009.

  1. chefshawna

    chefshawna Veteran Member Gold Member

    789
    0
    I am going to be making some cupcakes for a wedding shower and the wedding. I'm not sure how much to ask for. They will be regular sized cupcakes that are iced with butterflies and rings on top. The butterflies and rings will be hand stenciled using candy melts. I have looked online at prices and they all vary. I called a local bakery and got her price, but I still wanted to get opinions here of what you would pay/charge for cupcakes. Either per cupcake or per dozen. Thanks!!
     
    Jan 29, 2009
    #1
  2. chef131doreen

    chef131doreen Senior Member Gold Member

    1,258
    1
    google cupcakes and get some prices we have a cupcake truck that comes into the city I think they are $4.00 each but they are big
     
    Jan 29, 2009
    #2
  3. AnnieBee

    AnnieBee Senior Member Gold Member

    1,360
    0
    It really would depend on the cupcakes and frosting - whether they are from scratch using real butter and vanilla, and other good quality ingredients. Same for the frosting, is it real buttercream, ganache, fondant... Interesting or unusual ingredients...

    I'm kind of in the same quandry, I have started making cakes for people, usually as gifts (like for a friends birthday or shower), but a couple of friends have asked my to make cakes for showers that they are helping to organise, for someone that I don't know, and have offered to pay for them. I don't want to charge too much, because they are my friends, and they could just pay $30 for a sheet cake, but on the other hand they are great cakes, good quality ingredients and take ALOT of time!

    I guess I would ask yourself how do yours compare to any random person making cupcakes at home, vs supermarket bakery, vs professional bakery that makes really fancy wedding cakes... Then fit yourself into the approximate price range.

    Hope this helps, I'm not sure that it does!
     
    Jan 29, 2009
    #3
  4. AnnieBee

    AnnieBee Senior Member Gold Member

    1,360
    0
    Jan 29, 2009
    #4
  5. chef131doreen

    chef131doreen Senior Member Gold Member

    1,258
    1
    Jan 29, 2009
    #5
  6. Teresa Lynn

    Teresa Lynn Legacy Member Gold Member

    3,505
    2
    I pay $45 for a sheet cake fromt he lady who does mine when I'm too lazy

    DH pays $60 for my birthday cake every year its 8" round 2 layer with lemon filling and meringue from a little bakery we love

    we have a sprinkles cupcake place in Dallas and I forget what they charge.
    When we do bake sales we get 75 cents each and they are just "mom made" so I think easily $1 with maybe a toy ring or a piece of candy
     
    Jan 29, 2009
    #6
  7. chefshawna

    chefshawna Veteran Member Gold Member

    789
    0

    Wow, $60 for an 8" round!!! I should be charging more!! LOL
    The cupcakes will be made from scratch cake and icing with hand stenciled butterflies made out of candy melts in two colors, white outside with pink inside and then some with two rings made out of candy melts also.
     
    Jan 29, 2009
    #7
  8. pampermejolene

    pampermejolene Veteran Member Gold Member

    822
    1
    My local place charges $2.75-3.00 for gourmet regular sized cupcakes that just have the swirlled frosting on them, nothing fancy.

    Your price might go down a bit since they are buying in bulk and using you for 2 events.

    Good luck. Post pics when you get them done
     
  9. Ish

    Ish Regular Member Gold Member

    127
    0
    Sprinkles cupcakes are 3.25 and Kara's cupcakes are 3.25-3.75 each at least here in silicon valley... I have seen other bakeries anywhere from 2.50 on up...
     
    Jan 30, 2009
    #9
  10. chefshawna

    chefshawna Veteran Member Gold Member

    789
    0
    Thanks everyone for your input. I was thinking $1.50 each and hoping that wasn't too much. I think it's right in line with other places though! I will post pics when I get them done. I will be practicing before the events, so my family is going to have to eat a ton of cupcakes and they are so upset! LOL
     
    Jan 30, 2009
    #10
  11. Teresa Lynn

    Teresa Lynn Legacy Member Gold Member

    3,505
    2
    I know its alot but I seldom eat dessert the rest of the year, so its a once a year splurge that I look forward to.
     
    Jan 30, 2009
    #11
  12. AnnieBee

    AnnieBee Senior Member Gold Member

    1,360
    0
    I think $1.50 sounds reasonable.

    I agree with the comment about it being cheaper to buy in bulk for an event than from the gourmet places where you purchase individual cupcakes that have really unusual ingredients. Plus they have overheads that you don't have (bakery, employees, insurance etc).

    Hope this helps! I know it is REALLY hard trying to decide what to charge someone, especially when it's someone you know. You want to not over-charge, but on the other hand, you want to get fair payment too!
     
    Last edited: Jan 30, 2009
    Jan 30, 2009
    #12
  13. Yakmama

    Yakmama Regular Member

    199
    1
    I used to make and sell cupcakes for $2.75 a piece. If they ordered more than 100 I would reduce it to $2.25 each.
     
    Jan 30, 2009
    #13
  14. AnnieBee

    AnnieBee Senior Member Gold Member

    1,360
    0
    Yakmama, were/are you a professional baker? Or was this just something you did occasionally out of your home? How much did you charge for cakes? (Just curious for myself too!).
     
    Jan 30, 2009
    #14
  15. kcmckay

    kcmckay Veteran Member Gold Member

    698
    3

    I know you've probably made up your mind and $1.50 is very reasonable. I would just be sure that the amount will cover the entire cost of all the ingredients you used and consider you're energy you're using plus your time. It would stink to do all that work and not have any profit. JMHO. For awhile a friend and I did a little cake decorating on side and we always had trouble trying to figure our prices so we always figured what the ingredients cost us and added some for time, energy and labor.
     
    Jan 30, 2009
    #15
  16. KellyTheChef

    KellyTheChef Legacy Member Gold Member

    7,786
    2
    I would figure out what your cost is going to be, then triple it. (The extra will be for your time and effort.)
     
    Jan 30, 2009
    #16
  17. ughubug

    ughubug Advanced Member

    419
    0
    $1.50 is WAY cheap especially if they will be detailed I would do $2 minimum!
     
    Jan 30, 2009
    #17
  18. mscharf

    mscharf Veteran Member

    700
    0
    I agree! Unless you are doing it as a "favor"
     
    Jan 30, 2009
    #18
Have something to add?

Draft saved Draft deleted